Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – co wybrać?

Decydując się na kredyt, najważniejsze jest zapoznanie się ze wszystkimi zapisami w umowie. Jest to istotne bo później możemy się rozczarować wysokością finalnych kosztów kredytu. Musisz się również zastanowić czy wybrać oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne. Ma to duży wpływ na wysokość zobowiązanie zarówno co miesięcznego, jak i w skali wszystkich kosztów składających się na jego spłatę.

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – od czego zależą?

Banki niekoniecznie lubią obniżać raty kredytu, gdyż generuje to ich straty finansowe. Co innego w przypadku, gdy mogą skorzystać z zapisu mówiącego o tym, że mogą zmienić oprocentowanie na wyższe.

Zobacz od czego zależy wysokość raty naszego kredytu hipotecznego.

Dzieje się tak przeważnie w momencie podniesienia przez Radę Polityki Pieniężnej stopy oprocentowania. Banki, żeby nie być stratnymi podnoszą wtedy wysokości oprocentowania udzielonego kredytu. Mogą to zrobić w kolejnym miesiącu, kwartale lub dopiero po pół roku. Istnieje możliwość zapisu w umowie, że koszty zobowiązania wzrosną w momencie, gdy stopa procentowa osiągnie konkretną wartość.

Sprawdź również jakie inne elementy mają wpływ na koszta kredytu.

Podniesienie stóp procentowych przez RPP nie ma jednak wpływu na zobowiązania, co do których został zastosowany wariant ze stałym oprocentowaniem. Kredytobiorcy nie muszą zatem obawiać się, że nagle ich rata wzrośnie i kilkadziesiąt złotych, czy jak w przypadku kredytów hipotecznych nawet o kilkaset.

By sprawdzić jakiej wysokości będzie rata naszego kredytu skorzystaj z kalkulatora rat kredytowych.

Które oprocentowanie wybrać?

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne? Nad tym powinien zastanowić się każdy kto otrzyma możliwość wyboru. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę okres kredytowania i ewentualne ryzyko zwiększenia się rat. Rodzaj kredytu również ma znaczenie, bo jak już wcześniej wspomniano w przypadku kredytu hipotecznego różnica może być kolosalna, a w przeliczeniu na finalną jego wartość nawet o kilkadziesiąt tysięcy wyższa. W takich sytuacjach możemy mieć poważny problem ze spłatą kredytu, sprawdź co wtedy zrobić.

Rzadko kiedy natomiast stosowany wariant oprocentowania zmiennego jest w przypadku kredytu gotówkowego, który jest udzielany na krótki okres. Banki świetnie zdają sobie sprawę, że wahania oprocentowania są dosyć rzadkie i raczej nie zarobią na tym zbyt wielu pieniędzy.