Jakie raty kredytu wybrać – sprawdź

Kredyt hipoteczny zaciągany na kupno mieszkania lub domu, to zobowiązanie na długie lata. By inwestycja w nieruchomość była opłacalna warto dokładnie się przyjrzeć jego kosztom oraz  jakie raty będziesz płacić.

Od kilku lat trwa dobra koniunktura na rynku nieruchomości, dlatego większość inwestycji na tym rynku jest opłacalna, zyski przyniosą w bliższej lub dłuższej perspektywie czasu.

Istota kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny udzielany jest przez banki na realizację zakupu mieszkania lub domu. Najczęściej są to kredyty o wysokiej wartości udzielane na długi okres czasu, 10-30 lat. Do momentu spłacenia zadłużenia bank jest właścicielem nieruchomości. I to w zasadzie wszystkie minusy kredytu hipotecznego. Do zalet należą:

• możliwość szybkiej realizacji inwestycji,
• krótki okres do odebrania kluczy do własnego mieszkania.

Kredyt hipoteczny może być także dobrą inwestycją finansową. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy przy jego pomocy kupujemy mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem.  Czynsz z wynajmu pokrywa nie tylko koszty raty kredytu, ale najczęściej pozwala na osiągnięcie niewielkiego zysku. Po spłacie kredytu zysk jest znacznie wyższy i wynosi ok. 2000 zł, w zależności od standardu mieszkania, lokalizacji. Decydując się na taką inwestycję warto rozważyć dokładnie rozważyć, czy lepiej kupić mieszkanie nowe czy też używane.

Koszty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to wysoka pożyczka zaciągana w banku na długi okres czasu. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości. W praktyce oznacza to, że do momentu spłaty nieruchomości to bank jest jej właścicielem. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa kilka czynników, takich jak pożyczana suma, okres spłaty czy oprocentowanie., więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Kredytobiorcy najczęściej stają przed dylematem, jakie raty kredytu wybrać: ratę stałą czy ratę malejącą. Nie ma na to prostej odpowiedzi. Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety. Przygotowując się wić do zaciągnięcia kredytu warto dokładnie przeanalizować i dokładnie obliczyć ratę kredytu. W tym celu można również skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które są dostępne przez internet.

Zalety i wady równych rat kredytowych

Główną zaletą rat równych jest możliwość ich dostosowania do możliwości budżetu domowego. Równe raty pozwalają także na udzielenie kredytu przy niższej zdolności kredytowej. Największą wadą są wysokie koszty wynikające ze struktury rat, których większą część stanowią odsetki.

Zalety i wady malejących rat kredytowych

Podstawową częścią raty malejącej jest rata kapitałowa, która zmniejsza kwotę zadłużenia i należnych od niego odsetek. W praktyce oznacza to, że pierwsze raty są wysokie, kolejne natomiast coraz niższe. Na dodatek każda rata zmniejsza kwotę zadłużenia, a tym samym kwotę odsetek. W rezultacie raty malejące pozwalają na znaczące zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego, nawet o kilkadziesiąt tysięcy zł.