Jaki jest koszt kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest kredytem o wysokich kosztach. Jest on udzielany na bardzo długi czas, okres kredytowania może wynieść w tym przypadku nawet czterdzieści lat. Często więc koszty kredytu hipotecznego przekraczają jego wartość. Dlaczego tak się dzieje, co składa się na koszt kredytów hipotecznych?

Oprocentowanie kredytu

Największą częścią kredytu hipotecznego są naliczane przez bank odsetki. Spłacając kredyt oddajmy bankowi nie tylko pożyczoną sumę, ale także odsetki od zaciągniętej kwoty. W przypadku kredytów hipotecznych na korzyść kredytobiorcy przemawiają kredyty nisko oprocentowane. Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny odwiedźmy kilka banków, aby sprawdzić i porównać, który z nich oferuje preferencyjnie oprocentowany kredyt hipoteczny.

Sprawdź również, co brać pod uwagę podczas obliczania kosztów kredytu.

Bankowa prowizja

Jednym z głównych czynników wpływających na koszt kredytu hipotecznego to oczywiście prowizja bankowa. Nie ma chyba banku, który za udzielenie kredytu nie pobiera od sowich klientów opłaty. Prowizja rekompensuje bankom udzielone kredyty. W zależności od banku wysokość prowizji może być procentem od pożyczonej przez nas pieniędzy lub ustalona przez bank w dowolnej wysokości. Zanim podpiszemy z bankiem umowę zapytajmy, czy wysokość prowizji może być mniejsza. Stali klienci z pozytywną historią kredytową mogą liczyć, że bank zdecyduje się zmniejszyć wysokość prowizji.

Ubezpieczenie kredytu

Jeszcze do niedawna dodatkowym kosztem kredytu hipotecznego było jego zabezpieczanie w formie ubezpieczenie kredytu. W wielu bankach tak jest nadal. W przypadku kredytów hipotecznych, banki żądają wykupienia przez kredytobiorcę polisy na życie. Są także banki, które żądają od klientów ubezpieczenia na wypadek utraty pracy i ubezpieczenia nieruchomości, którą kredytobiorca nabył za uzyskany od banku kredyt. Nasza zgoda na wykupienie niektórych polis ubezpieczających jest dobrowolna. Także do nas należy decyzja, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowych wykupimy żądane przez bank polisy. Polisę obowiązkowo muszą wykupić osoby, które posiadały niski wkład własny. Kredytobiorca nie może też zrezygnować z ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych.

Sprawdź również jak oszczędzać na wkład własny.