Kredyt na nowe mieszkanie – czym się kierować przy wyborze?

Zakup własnego mieszkania dla wielu osób jest rozpoczęciem pewnego etapu w życiu, często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Wybór spośród szerokiej oferty banków rodzi wiele wątpliwości.  Dokładna analiza różnic pomiędzy poszczególnymi kredytami wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy na temat produktów bankowych. Jak wybrać kredyt na nowe mieszkanie? Poznaj kryteria, którymi powinieneś się kierować przy podejmowaniu decyzji.


Kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Kredyt na zakup nowego mieszkania najczęściej kojarzony jest z kredytem hipotecznym, choć alternatywą dla tego rozwiązania jest wybór kredytu gotówkowego. Obie formy finansowania mają wady oraz zalety.
Kredyt hipoteczny charakteryzuje niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytem gotówkowym, konieczne jest jednak posiadanie własnego wkładu. Natomiast decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego można uzyskać dużo szybciej, a środki przeznaczyć na dowolny cel, finansując poza zakupem mieszkania także inny cel.

Kredyt na nowe mieszkanie – podstawowe kryteria wyboru oferty

1. Oprocentowanie kredytu: należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy jest ono stałe/zmienne, oraz ile finalnie wynosi.
2. Wysokość prowizji.
3. Konieczność wykupienia od banku dodatkowych produktów: przykładem takiego produktu jest ubezpieczenie kredytu.
4. Całkowity koszt kredytu.
5. Elastyczna spłata: warto sprawdzić możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.

Decydując się na kredyt na nowe mieszkanie warto także zastanowić się, czy nie są potrzebne dodatkowe środki finansowe na inne wydatki oraz określić, jaka dokładnie kwota kredytu jest potrzeba, aby sfinansować wszystkie cele. Zazwyczaj koszt obsługi jednego zobowiązania finansowego jest niższy, niż w przypadku kilku mniejszych kredytów.
Przed podpisaniem każdej umowy kredytowej należy dokładniej zapoznać się z jej postanowieniami. Może zdarzyć się sytuacja, w której droższa oferta, posiada bardziej transparentne zapisy w umowie i z tego względu jest atrakcyjniejsza dla kredytobiorcy.