Harmonogram kredytu hipotecznego – jaką kwotę zapłacić i do kiedy?

Harmonogram kredytu hipotecznego przyjmuje najczęściej formę tabeli, gdzie znajdują się informacje na temat rozłożenia spłaty zobowiązania, z dokładnym uwzględnieniem wysokości rat i terminów. Raty mogą być równe, balonowe lub malejące. Dzięki takiemu harmonogramowi znacznie łatwiej jest zaplanować swój budżet kredytobiorcy i uniknąć ewentualnych problemów z terminową spłatą zobowiązania.

Kiedy kredytobiorca otrzymuje harmonogram spłaty swojego zobowiązania?

Harmonogram kredytu hipotecznego można sprawdzić, zanim jeszcze zaciągniemy kredyt. Taki szczegółowy plan obliczany jest na witrynie internetowej instytucji bankowej, dzięki kalkulatorowi kredytu hipotecznego. Kredytobiorca dostaje go od banku dopiero po podpisaniu umowy kredytowej. Harmonogram może mieć formę elektroniczną lub papierową. Na jego podstawie można sprawdzić, czy wpłacamy terminowo odpowiednią wysokość raty. Dodatkowo z planu kredytobiorca dowiesz się, jaka pozostała mu jeszcze część kwoty do spłacenia. Jest to duża pomoc w przypadku rat malejących, kiedy to każdego miesiąca zmienia się wysokość raty.

Czy harmonogram kredytu hipotecznego może ulec jakimś modyfikacjom?

Warto wiedzieć, że otrzymany harmonogram spłaty kredytu może zostać zmieniony. Modyfikacje mogą zostać dokonane na wniosek kredytobiorcy, ale nie tylko. Konieczność dokonania zmian w harmonogramie może wynikać z karencji w spłacie kredytu. Kolejnym powodem jest zmiana oprocentowania kredytu. Jeśli chcemy zmienić raty równe na malejące, to także czeka nas konieczność zmodyfikowania harmonogramu spłaty. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę raty kredytowej sprawdź co wybrać jakie raty kredytu wybrać.

To samo dotyczy zmiany okresu spłaty rat w wyniku nadpłaty kredytu czy wcześniejszej spłaty zobowiązania. Do zmian w palnie dochodzi na skutek wakacji kredytowej, czyli czasowego zawieszenia spłaty rat. Z wakacji kredytowych warto skorzystać jeśli mamy problem ze spłatą kredytu. Sprawdź co jeszcze można zrobić w takiej sytuacji.

Należy mieć na uwadze to, że nie zawsze wydanie nowego harmonogramu spłaty kredytu będzie darmowe. W regulaminie podpisanej umowy kredytowej powinna widnieć informacja o tym, czy będzie trzeba podnieść dodatkowe koszty z tego tytułu.