Zasady przyznawania kredytu na mieszkanie z rynku wtórnego

Jednym z popularniejszych rodzajów kredytów powiązanych z nieruchomościami jest kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego. Ten produkt finansowy pozwala na uzyskanie środków finansowych potrzebnych do zakupu lokalu użytkowego lub mieszkania, które już było użytkowane. Kredyty dotyczące mieszkań z uregulowaną sytuacją prawną różnią się od kredytów udzielanych na zakup mieszkań w stanie deweloperskim.

Jeśli chodzi o finansowanie mieszkań pochodzących z rynku wtórnego to zazwyczaj liczba dokumentów i formalności, które należy załatwić z bankiem jest znacznie niższa w porównaniu z kredytami udzielanymi na zakup mieszkań deweloperskich. Podstawowa różnica polega na tym, że mieszkanie z rynku wtórnego posiada księgę wieczystą i uregulowaną sytuację prawną. Do banku należy więc przekazać odpis z księgi wieczystej, podstawy nabycia mieszkania przez sprzedającego oraz umowę przedwstępną zakupu.

Zobacz wady i zalety mieszkania nowego i używanego i podejmij decyzję, co kupić.

Co warto wiedzieć o niezbędnych dokumentach?

Najważniejszym dokumentem przy staraniu się o kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego jest księga wieczysta. Znajdują się w niej informacje na temat aktualnego właściciela czy też wielkości mieszkania. Jeśli chodzi o podstawę nabycia to zwykle stanowi ją akt notarialny zawarty między sprzedającym, a wcześniejszym właścicielem. Umowa przedwstępna może mieć formę umowy cywilno-prawnej i można ją sporządzić odręcznie.

Sprawdź, czy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego.

Ubezpieczenie pomostowe

Jeśli chodzi o różnice związane z transakcjami, które są kredytowane na rynku pierwotnym oraz wtórnym to podstawową różnicą jest ubezpieczenie pomostowe. Zabezpieczenie takie obowiązuje w czasie od wypłaty kredytu do dokonania wpisu w hipotece księgi wieczystej. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które posiadają taką księgę, czas oczekiwania na wpis to około 1-3 miesiące, natomiast w przypadku mieszkań deweloperskich okres ten obejmuje nawet kilka lat. To dlatego kredyty na mieszkania z rynku wtórnego są tańsze, ponieważ dłuższe opłacanie ubezpieczenia pomostowego sprawia, że marża jest wyższa 1-1,5%.

Zobacz również, czym się kierować wybierając kredyt na nowe mieszkanie.

Gdzie szukać ofert obejmujących kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego?

Wiele banków posiada w swoich ofertach ciekawe kredyty umożliwiające finansowanie zakupu używanych mieszkań. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z internetowymi rankingami kredytów. Godne uwagi są przede wszystkim porównania i rankingi biorące pod uwagę RRSO czyli oprocentowanie i wszystkie inne rzeczywiste koszty kredytu. Jest to wygodna opcja, ponieważ dzięki niej potencjalny kredytobiorca ma dostęp do wszystkich ofert w jednym miejscu. Można więc zaoszczędzić sporo czasu.