Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego – czy warto?

Poszukując mieszkania do kupna często jednym z pierwszych pytań, które sobie zadajemy to pytanie, czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy może nowe. Jakie zalety ma mieszkanie z rynku wtórnego, a jakie wady?

Grunt to grunt

Mówiąc o zaletach mieszkań z rynku wtórnego nie sposób pominąć lokalizacji. Mieszkania z rynku wtórnego znajdują się na osiedlach, które mają już w pełni rozwiniętą infrastrukturę. W pobliżu znajdują się szkoły, przedszkola, place zabaw, sklepy, czy dobrze rozwinięta komunikacja.

Zasadniczą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest też usytuowanie bloków. Bloki, które były budowane dużo wcześniej są w większej odległości od siebie. Nowe budynki często budowane są bardzo blisko. Takie usytuowanie budynków uniemożliwia zrobienie dużych placów zabaw dla dzieci, czy skwerków z zielenią. Za to bardzo dokładnie można zobaczyć, co sąsiad ma w mieszkaniu.

Sprawdź również jakie są wady i zalety mieszkań nowych z rynku wtórnego.

Ach te metraże!

Mieszkania budowane obecnie mają dużo większe pomieszczenia. Mieszkanie z rynku wtórnego na 60 m 2 będzie miało 3 albo 4 pokoje. Mieszkanie od dewelopera, na tym samym metrażu, będzie miało 2 pokoje. Czy jest to wada, czy zaleta?

Rodzina z dwójka dzieci raczej będzie wolała więcej pokoi, nawet niewielkich. W takiej sytuacji jest to zaleta. Dla singla 4 klitki będą tylko obciążeniem.

Kilka słów o cenie mieszkania z rynku wtórnego

Biorąc kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego możemy liczyć na niższą cenę niż przy zakupie mieszkania od dewelopera. Dlaczego? Mieszkania z rynku wtórnego mają już swoje lata. Starając się o kredyt hipoteczny jest to bardzo poważny argumentem. Musimy jednak pamiętać, że mieszkanie z rynku wtórnego bardzo często wymaga kompleksowego remontu, co również wiąże się z dużymi kosztami. Warto sprawdzić, czy kredyt hipoteczny może pokryć takie obciążenie.

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny w banku trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze posiadać odpowiednią kwotę na wkład własny, więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Dodatkowo musisz posiadać zdolność kredytową, by móc spłacić zaciągnięte zobowiązanie. W tym przypadku, doskonale się nada kalkulator zdolności kredytowej online, który pomoże Ci szybko i łatwo obliczyć Twoje możliwości finansowe.