Tajemniczy RRSO – co oznacza naprawdę

Zdecydowana większość klientów ubiegających się o kredyt zwraca uwagę na oprocentowanie i wysokość raty miesięcznej. Niestety takie podejście bardzo często oznacza wysokie koszty kredytu.

Jak wybrać najtańszy kredyt

Wiadomo, że tylko rodzina pożycza pieniądze za darmo, natomiast banki i firmy pozabankowe muszą na tym zarabiać. I każdy ma tego świadomość, ale niektórzy są przekonani, że główny zysk banków pochodzi z odsetek. Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej.

Banki mają świadomość, że klienci główną uwagę zwracają na wysokość oprocentowania, dlatego starają się je obniżać. Dodatkowe zyski pozyskują z opłat manipulacyjnych, prowizji, ubezpieczenia kredytu i produktów powiązanych. Doskonale wiedzą, że klient po przejściu pozytywnej weryfikacji, nie będzie zwracał na nie uwagi. Dobry doradca kredytowy nawet najdroższy kredyt zaprezentuje jako optymalny dla klienta.

Kluczem do taniego kredytu jest świadomość konsumenta. Musi wiedzieć, że im kredyt wzięty na większą ilość rat, tym jest droższy. Podobnie koszty kredytu podnoszą raty równe, w ratach malejących najpierw spłacamy kapitał, a potem odsetki, które będą mniejsze. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule jakie raty wybrać równe czy malejące? Kolejna sprawa to wliczanie ubezpieczenia do kredytu hipotecznego. Trzeba będzie zapłacić od niego odsetki, czyli kredyt będzie droższy. Sprawdź dokładnie jakie jest koszt kredytu hipotecznego i od czego zależy.

RRSO ułatwia wybór tańszego kredytu

Wszystkie firmy mają obowiązek informowania o RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, która zawiera wszystkie dodatkowe koszty związane z udzielonym kredytem. Muszą zostać uwzględnione wysokości prowizji, oprocentowania i opłaty manipulacyjne. Dzięki temu konsumentowi będzie łatwiej wybrać tańszy kredyt.

Niestety nie zawsze jest to takie oczywiste, bo banki stosują różne kruczki. Nie uwzględniają w RRSO kwoty ubezpieczenia, kosztów związanych z prowadzeniem konta i wydaniem karty kredytowej.

RRSO na pewno ułatwi wybranie lepszej opcji, ale warto wyliczenia banku sprawdzić w kalkulatorach kredytowych w internecie wpisując te same parametry. W przypadku firm pozabankowych problem jest znacznie mniejszy, bo na oprocentowanie kredytu nie ma wpływu np. historia kredytowa w BIK.