Problem ze spłatą kredytu – sprawdź co zrobić

Przyczyną problemów ze spłatą kredytu może być nadmierne zadłużenie, ale również śmierć w rodzinie, utrata pracy lub choroba. W takich sytuacjach wiele osób zaczyna mieć problemy ze spłatą swojego zadłużenia. Czy z takiej sytuacji uda się znaleźć jakieś dobre wyjście?

Problem ze spłatą kredytu może dotyczyć każdego

Decydując się na kredyt hipoteczny, trudno przewidzieć jak będzie wyglądać nasze życie za 5, 10 czy 15 lat. Niestety nieszczęścia chodzą po ludziach i mają ogromny wpływ również na naszą sferę finansową. Osoby, które znalazły się w takiej sytuacji muszą przede wszystkim powiadomić o wszystkim bank. Tylko wtedy uda się wspólnie z bankiem znaleźć wyjście z sytuacji. Przed wizytą w banku trzeba jednak zgromadzić dokumenty, które potwierdzą, że nasza sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Jakie są sposoby na problem ze spłatą kredytu? Sprawdź z naszym poradniku.

Wakacje kredytowe

W przypadku przejściowych problemów finansowych wyjściem mogą okazać się wakacje kredytowe. Jeżeli bank wyrazi na nie zgodę, to raty mogą zostać zawieszone nawet na okres kilku miesięcy, maksymalnie może to być sześć miesięcy. Opcji wakacji kredytowych jest dwie: można nie płacić w czasie ich trwania w ogóle nic, albo też tylko odsetki. Pamiętajmy jednak, że wakacje kredytowe oznaczają, że kredyt będziemy spłacać dłużej.

Wydłużenie okresu kredytowania

Jeśli wspólnie z bankiem wybrane zostanie takie rozwiązanie, to oznacza ono dla nas nie tylko dłuższy okres spłacania kredytu, ale przede wszystkim niższe raty. Ale uwaga: trzeba koniecznie przestrzegać nowego harmonogramu spłacania rat. Jeśli będziemy się spóźniać, to bank może od nas zażądać, abyśmy od razu spłacili pozostałą część kredytu.

Zmiana waluty kredytu

To rozwiązanie, z którego mogą skorzystać nie tylko osoby, które mają kredyt w walucie obcej. Można zamienić na kredyt w walucie obcej także kredyt w złotówkach. Rozwiązanie to niesie jednak ze sobą pewne ryzyko związane ze zmieniającym się kursem walut. Zamieniając kredyt złotówkowy na przykład na kredyt w euro ryzykujemy, że kurs wzrośnie, a my będziemy płacić nie niższe, ale wyże raty.

Kredyt konsolidacyjny

To rozwiązanie dla osób, które mają kilka kredytów, które różnią się wysokością oprocentowania. Takie rozwiązanie polega na ich połączeniu w jeden kredyt. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu spadanie nam wysokość miesięcznych rat, będziemy płacić tylko jedną. Decydując się na takie rozwiązanie warto sprawdzić kalkulator kredytu konsolidacyjnego, by wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe.