Kredyt na mieszkanie z rodzicami – kiedy się opłaca?

Wielu młodych ludzi marzy o własnym M. Niewielu jednak może sobie na to pozwolić. Czy na pewno? Jakie są sposoby zwiększenia zdolności kredytowych? Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie z rodzicami?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest łatwe. Banki bardzo dokładnie sprawdzają kredytobiorcę. Przed młodymi ludźmi, którzy nie mogą pochwalić się długim stażem pracy, stoi jeszcze więcej wyzwań.

Zdolność kredytowa – jak bank ją ocenia?

Podstawą zdolności kredytowej są miesięczne dochody. Banki zwracają uwagę na wysokość oraz terminowość wpływania naszego wynagrodzenia. Tutaj osoby, które są freelancerami, co dotyczy wielu młodych ludzi, będą w gorszej sytuacji niż osoby zatrudnione na umowę o pracę. Nieregularne dochody freelancera mogą zniechęcić bank do udzielenia kredytu na mieszkanie. Nawet jeśli posiadasz regularne dochody, jednak masz duże wydatki, np. na rodzinę, Twoja zdolność kredytowa może być za niska na opłacenie wysokiej raty kredytu. By sprawdzić czy stać Cię na planowany kredyt skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej.

Jednym ze sposobów na poprawę swojej zdolności kredytowej, jest wzięcie kredytu ze współkredytobiorcą np. jednym z rodziców. Szczególnie jeśli jest on aktywny zawodowo i posiada, wysokie, stałe dochody. Na pewno będzie miało to korzystny wpływ na zdolność kredytową, dzięki czemu będziesz mógł spłacać wyższą ratę. Automatycznie umożliwi to zaciągniecie wyższego kredytu.

Pozytywna historia kredytowa

Kolejnym elementem, na który banki zwracają uwagę są ewentualne zadłużenia oraz terminowość spłacania zobowiązań. Kredyty, limit na koncie, czy karty kredytowe mają negatywny wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Natomiast kredyty, które zostały wcześniej zaciągnięte i były spłacane terminowo mogą przekonać bank, że potencjalny kredytobiorca jest osobą systematyczną oraz godną zaufania.

Kredyt na mieszkanie z rodzicami a wiek kredytobiorcy

Istotnym elementem zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest również wiek kredytobiorcy. Kredyt na mieszkanie może być zaciągnięty maksymalnie na 30 lat. Młodzi ludzie mogą otrzymać umowę kredytową na dłuższy okres niż osoby starsze. Z jednej strony młodzi ludzie mają niższe dochody oraz krótszy staż pracy. Z drugiej jednak strony wydłużenie czasu kredytowania wpływa na wysokość udzielonego kredytu. W takiej sytuacji warto rozważyć również opcje kupno mieszkania z rynku wtórnego.

Kredyt hipoteczny z rodzicami warto zaciągnąć w okresie, gdy dochody Twoje dochody nie wystarczają na samodzielne zaciągnięcie kredytu na mieszkanie. W późniejszym okresie, gdy sytuacja młodego człowieka się ustabilizuje istnieje możliwość wyłączenia rodziców z umowy kredytowej.