Jak obliczyć ratę kredytu?

Planując kredyt trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Prowizja banku, ubezpieczenie, oprocentowanie… Jak to wszystko zrozumieć i skąd wiedzieć ile będzie wynosiła sama rata kredytu?

Kalkulatory

W Internecie dostępne są liczne kalkulatory kredytowe, które pozwalają na szybkie i poprawne obliczenie raty kredytu. Przede wszystkim, należy ustalić jaki kredyt nas interesuje – hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny lub samochodowy. Warto też wiedzieć, czy interesują nas stałe raty czy może raty malejące, bo od tych parametrów też będzie zależała wysokość samej raty. W kalkulator wpisuje się podstawowe dane – kwota kredytu, okres spłaty i oprocentowanie, później wystarczy tylko kliknąć „oblicz ratę kredytu” i można cieszyć się z gotowego wyniku.

Liczenie na piechotę

Obliczenia raty kredytu można też wykonać bez pomocy gotowych kalkulatorów. Wymaga to pewnych umiejętności, ale nie jest bardzo skomplikowane i nawet laik może sobie z tym poradzić. Raty stałe oblicza się według wzoru:

rata = S * q^n * (q-1)/(q^n-1)

S – kwota zaciągniętego kredytu
n – ilość rat
q – współczynnik równy 1 + (r / m), gdzie
q^n – „q” do potęgi „n”
r – oprocentowanie kredytu
m – ilość rat w okresie dla którego obowiązuje oprocentowanie „r”. Najczęściej oprocentowanie podawanej jest w skali roku, a raty płacone są co miesiąc, więc „m” wtedy jest równe 12.

W przypadku rat malejących, sprawa jest bardziej skomplikowana. Zawsze trzeba pamiętać, że na końcową kwotę raty składa się więcej czynników niż tylko pożyczony kapitał i jego oprocentowanie. Obliczając ratę kredytu, najlepiej jest przygotować sobie w pobliżu propozycję umowy lub ofertę banku. W niej, można przeczytać o dodatkowych ubezpieczeniach kredytu – na życie, pomostowe, od niskiego wkładu, od utraty pracy, itd. Nie są one częścią raty, ale bardzo często opłatę za nie należy uiszczać miesięcznie.