Czy stać Cię na kredyt hipoteczny?

W ciągu naszego życia pojawia się kilka sytuacji, które wymagają dużych nakładów finansowych. Każda rodzina, w pewnym momencie pragnie zakupić własny dom, mieszkanie lub gruntownie wyremontować aktualnie posiadane lokum. W takiej sytuacji niezbędne jest zazwyczaj wzięcie kredytu hipotecznego. Ale czy każdego na to stać?

 

Niestety, nawet gdy nasze dochody pozwalają nam czuć się bezpiecznie finansowo. Nie musimy obawiać się przychodzących rachunków i możemy pozwolić sobie na doroczne wakacje, to część koniecznych inwestycji przerasta nasze możliwości. W takiej sytuacji zastanawiamy się, jak wziąć kredyt w banku.

Zanim wypełnisz wniosek o kredyt hipoteczny

Pamiętaj, że jeżeli zdecydowałeś się na kredyt, to w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić kalkulator zdolności kredytowej. Jest to urządzenie dostępne online na stronach banków, które w przejrzysty sposób określą, czy masz zdolność kredytową. Jeżeli nie, to bank nie udzieli Ci pożyczki.

Jakie muszę podać informacje?

Poszczególne banki na swoich witrynach internetowych oferują swój kalkulator zdolności kredytowej. Mogą się one różnić od siebie, pod względem wymaganych informacji, ale wszystkie z nich wymagają określenia łącznych dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego, jak kształtują się miesięczne wydatki, jaką kwotę pieniężną chcemy pożyczyć oraz jak długi ma być okres spłaty pożyczki oraz co bardzo ważne, czy posiadamy inne kredyty. Na podstawie przedstawionych danych kalkulator zdolności kredytowej przedstawia nam kwotę kredytu, jaką potencjalnie bank może udzielić. Pamiętaj, że jest to tylko pierwszy krok, weryfikujący czy możesz składać wniosek.