Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Opracowując analizę zdolności kredytowej, bank bierze pod uwagę szereg czynników. Jest wśród nich wysokość miesięcznych dochodów, wydatki oraz raty aktualnych kredytów. Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, aby bank udzielił kredytu?

Comiesięczny dochód

Zdolność kredytowa oceniania jest przede wszystkim na podstawie comiesięcznych wpływów. Najbardziej atrakcyjna jest dla banków umowa o pracę, jednak coraz częściej zauważa się tendencję do udzielania kredytów osobom z umową zlecenie bądź o dzieło. Ważne jest jednak, aby comiesięczne wpływy były rejestrowane od tych samych płatników. Osoby posiadające działalność gospodarczą również mogą liczyć na przyznanie kredytu:
– do 200 tys. jeśli firma działa na rynku min. 12 miesięcy,
– ponad 200 tys, jeśli firma działa min. 24 miesiące.
Zdolność kredytowa uzależniona jest również od regularności wpływów, a wahania ich wysokości nie powinny wynieść więcej niż 30%.

Minimalne wydatki

Kolejnym czynnikiem analizowanym podczas wydawania opinii kredytowej jest wysokość comiesięcznych wydatków. Bank wnikliwie analizuje wydatki dokonywane kartą płatniczą, dlatego przed podjęciem decyzji o ubieganie się o kredyt, warto zrezygnować z płatności kartą. Dla banku będzie to informacja, że klient żyje na najniższym możliwym poziomie i jego zdolność kredytowa się zwiększa. Warto również spłacić inne zobowiązania kredytowe, zlikwidować limity na koncie oraz debet.

BIK

Biuro Informacji Kredytowej jest zbiorem informacji o kredytach zaciągniętych w przeszłości. Zapisane są w nim zachowania klienta, terminowość spłat kredytów oraz debetu na koncie. Warto zatem wcześniej zadbać o pozytywną historię kredytową, ponieważ wszelkie opóźnienia negatywnie wpływają na zdolność kredytową.