Zdolność kredytowa a brak historii kredytowej

Zdolność kredytowa wyliczana jest precyzyjnie przy okazji złożenia wniosku o udzielenie kredytu. Bank, analizując sylwetkę klienta, dokładnie sprawdza wiele czynników, wpływających bezpośrednio na jego możliwość późniejszej spłaty zadłużenia w terminie. Jak na zdolność kredytową wpływa brak historii kredytowej?

Brak historii kredytowej

Głównym czynnikiem, wpływającym na zdolność kredytową jest pozytywna historia kredytowa. Jeśli jednak klient nie zaciągał w przeszłości żadnych kredytów lub nie brał sprzętu na raty, bank nie ma możliwości dokonania analizy zdolności kredytowej. Nie przekreśla to jednak szans na uzyskanie pozytywnej opinii kredytowej, choć zdolność kredytowa klienta nie będzie wysoka, co oznacza możliwość wnioskowania o dużo niższą kwotę kredytu.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny

Zdolność kredytowa z brakiem historii kredytowej może negatywnie wpłynąć na udzielenie kredytu gotówkowego. Bank chce mieć bowiem rzetelne potwierdzenie możliwości spłat rat kredytu w terminie. Inaczej sytuacja wygląda przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Brak historii kredytowej nie wpływa znacząco w tym przypadku na zdolność kredytową, ponieważ rekompensatą jest dla banku hipoteka.

Zła historia kredytowa

Podczas dokonywania analizy zdolności kredytowej, historia kredytowa klienta jest sprawdzana nawet do 5 lat wstecz. Oznacza to zatem, że duże opóźnienia w spłacie zadłużenia czy zajęcia komornicze mogą całkowicie przekreślić szansę na uzyskanie kredytu z banku. Instytucja bankowa postrzega wtedy klienta jako nierzetelnego i niegodnego zaufania, zatem nie udzieli wsparcia finansowego.