Przynajmniej jeden raz w życiu większość z nas zaciągała kredyt. Za pieniądze pochodzące z kredytów kupujemy samochody, urządzenia AGD, budujemy lub kupujemy domy czy mieszkania. Co warto jednak wiedzieć o kredytach i zasadach, na jakich są udzielane?
1. Różne rodzaje rat
Zaciągając kredyt musimy go spłacić. Istnieje możliwość spłaty kredytów w ratach równych lub malejących. Ale nawet wybierając raty równe nie mamy pewności, że przez cały okres kredytowania ich wysokość będzie równa. Z kolei wybierając raty malejące nie mamy gwarancji, że przez cały czas spłacania kredytu będą one maleć. Zanim więc podpiszemy umowę z bankiem, omówmy tego typu sytuacje z pracownikiem banku.
2. Kredyt w promocji
Wiele banków zachęca klientów do zaciągania kredytów oferowanych w różnego rodzaju promocjach. Zachętą mają być emitowane w mediach reklamy. Pamiętajmy jednak, ze często tak naprawdę kredyt w promocji wcale nie musi być tani. Często w zamian za niższe oprocentowanie banki podnoszą pobieraną przez siebie prowizję. W rzeczywistości więc kredyt wcale nie jest tani i korzystny. Także tak zwany cross – sell wcale nie musi być propozycją, z której warto skorzystać. Banki obniżają w tym przypadku prowizję jedynie tym klientom, którzy założą w banku rachunek osobisty, zamówią plan inwestycyjny, a do tego wykupią ubezpieczenie. Jeśli policzymy wszystkie koszty, to okazuje się, że rozwiązanie to w żaden sposób się nam nie opłaca.
3. Składamy za dużą ilość wniosków
Zdaniem wielu osób złożenie kilku wniosków o udzielenie kredytu w konkurujących ze sobą bankach zwiększa szanse na jego uzyskanie. Pamiętajmy, że złożenie wniosku rozpoczyna procedurę sprawdzania naszej historii kredytowej w BIK. W BIK pozostają ślady po zapytaniach składanych przez banki. Składając kilka wniosków wzbudzamy nieufność u pracownika zajmującego się rozpatrywaniem naszego wniosku. Od razu pojawia się przypuszczenie, że mamy kłopoty finansowe. Jeśli nie ma to potwierdzenia w dokumentach, kredyt otrzymamy, ale bank potraktuje nas z dużą dozą ostrożności.