Jakie dodatkowe koszty ma kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to obok kredytów gotówkowych najczęściej zaciągany rodzaj kredytu. Osoby, które zamierzają z niego skorzystać powinny zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to duże obciążenie finansowego, do tego obciążenie na wiele lat. Jakie koszty trzeba ponieść zaciągając kredyt hipoteczny?

Oprocentowanie

Osoby, które zaciągają kredy hipoteczny muszą do banku oddać nie tylko pożyczoną kwotę, ale także naliczone od tej kwoty odsetki. Jaką kwotę odsetek kredytobiorca musi oddać zależy od wysokości oprocentowania kredytu. Im będzie ona mniejsza, tym kredyt będzie nas mniej kosztował. Kredyty hipoteczne najczęściej mają zmienną stopę oprocentowania. Na jej wysokość duży wpływ ma stopa WIBOR. Wysokość oprocentowania powinna zostać zapisana w zawieranej z kredytobiorcą umowie kredytowej.

Prowizja

Banki nie udzielają kredytów za darmo, na ich udzielaniu chcą zarobić. Dlatego udzielając kredytu bank pobiera prowizję. Banki nie kierują się tutaj jednolitymi zasadami. W niektórych klienci informowania są o wysokości prowizji procentowo, w innych bank wymienia konkretną kwotę. Istnieje możliwości negocjowania wysokości prowizji. Z takie możliwości mogą skorzystać przede wszystkim stali klienci danego banku.

Wkład własny

Jeszcze do ubiegłego roku osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny mogły posiadać wkład własny wynoszący 10% wartości nieruchomości. W chwili obecnej wkład własny został podniesiony do 15%.

Sprawdź jak zaoszczędzić na wkład własny.

Ubezpieczenie

Bank, który udzieli nam kredytu hipotecznego zażąda od nas wykupienia polisy na życie. Trudno nam się będzie od tego wymogu uwolnić. Pamiętajmy jednak, że polisę na życie każdy z kredytobiorców ma prawo wykupić w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie musimy zgadzać się na wykupienie polisy w towarzystwie, które ma podpisaną umowę z bankiem. W ten sposób możemy zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia, a co za tym idzie także na kosztach kredytu.

Kredyt hipoteczny przeznaczony na zakup lub budowę domu/mieszkania jest dla wielu osób jedyną szansą na własne mieszkanie/dom.