Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest dysponowanie wkładem własnym. Jego wysokość ustalana jest indywidualnie przez bank. Większość instytucji wymaga wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości. Dla wielu osób oznacza to, że oszczędzić muszą sporą sumę pieniędzy. Okazuje się jednak, że oszczędzanie na wkład własny wcale nie musi być dotkliwym i bolesnym procesem. Wystarczy zmiana kilku nawyków, a gotówki na koncie oszczędnościowym będzie więcej. Od czego zacząć?
Jak oszczędzać na wkład własny?
Wielu osobom wydaje się, że oszczędzanie na wkład własny to zaciskanie pasa i rezygnacja ze wszystkich przyjemności. Tak jednak nie musi być. Wystarczy racjonalnie zaplanować domowy budżet, a także do oszczędzania podejść z głową. Dziś jest to o tyle łatwiejsze, bo moda na zero waste poddaje wiele ciekawych i prostych sposobów pozwalających znacznie ograniczyć miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego. Sposoby te są proste w realizacji, skuteczne, przyjazne budżetowi domowemu i środowisku. Jak więc oszczędzać?
Po pierwsze regularnie
Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie jest systematyczność i regularność. W tym celu warto określić (nawet małą) sumę pieniędzy, którą będzie się odkładać. Najlepiej przelewać ją na osobne konto zaraz po tym, jak otrzyma się wypłatę. Dodatkowo można stosować strategię niewydawania pewnych nominałów pieniędzy np. 10 lub 20 złotych.
Młode osoby, które nie mogą, lub nie chcą czekać z kupnem mieszkania, mogą zastanowić się nad opcją kredytu na mieszkanie z rodzicami.
Po drugie na co dzień
Oszczędzanie nie musi być czasem, w którym rezygnuje się ze wszystkich przyjemności – co oczywiście nie oznacza, że nie wymaga pewnych poświęceń. Najprościej jednak oszczędzić jest na codziennych rzeczach np. dojazdach do pracy czy jedzeniu. W tym celu warto np. zamiast samochodu korzystać z komunikacji miejskiej, a najlepiej roweru. Dobrze jest też przygotowywać tygodniowy jadłospis i na tej podstawie robić listę zakupów, pozwoli to unikać niepotrzebnych wydatków na produkty spożywcze. Odkładając na wkład własny, dobrze jest też zrezygnować z jedzenia na mieście.
Po trzecie inwestując
Odkładanie drobnych sum, sprawi, że na wkład własny będzie trzeba zbierać latami. Chcąc przyspieszyć ten proces, warto zastanowić się nad zainwestowaniem zgromadzonego kapitału. Najlepiej jest wybierać bezpieczne formy inwestycji np. obligacje rządowe czy korporacyjne z różnymi okresami wykupu. Dzięki temu w miarę szybko, a jednocześnie bezpiecznie można powiększyć uzbieraną sumę oszczędności.
Po czwarte zawsze na bieżąco
Planując zakup mieszkania z kredytem hipotecznym, warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać sytuację na rynku nieruchomości oraz finansowym. Dobrze jest regularnie monitorować, czy nie pojawiają się nowe programy wspierające usamodzielnienie się młodych ludzi i rodzin, a także oferty banków, które mogą w danym okresie proponować atrakcyjne warunki kredytu hipotecznego. Sprawdź, więcej informacji na temat programu Mieszkanie dla Młodych.
Po piąte zorientuj się
Wkład własny to nie tylko pieniądze. Za taki uznane mogą być posiadane przez kredytobiorcę nieruchomości, udokumentowane koszty poniesione w związku ze wznoszeniem nieruchomości, pozostałe aktywa, m.in. IKE, IKZE, czy polisy i środki na kontach oszczędnościowych.