Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

Bank bierze pod uwagę liczne czynniki, od których zależy to, jaka będzie nasza zdolność kredytowa. Bolączką wielu osób jest to, że nie są oni wystarczająco wiarygodni w oczach kredytodawcy, przez co spotykają się z odmową udzielenia wsparcia finansowego. Nie wystarczy mieć stałych dochodów. Bank analizuje nie tylko nasze zarobki i wydatki, lecz również sytuację zawodową i rodzinną.

Zdolność kredytowa – nie tylko uzyskiwane dochody mają znaczenie

Wysokość dochodów i forma zatrudnienia to jedno, ale dla banków duże znaczenie ma znacznie więcej składowych. Zdolność kredytowa nie jest obliczana tylko na podstawie wysokości miesięcznych dochodów brutto, ale brana pod uwagę jest wartość wszystkich zobowiązań kredytobiorcy. Bank sprawdza, nie tylko rat kredytowych czy pożyczki, które obecnie spłacasz. Wliczane są wszystkie zobowiązania finansowe, które kredytobiorca opłaca regularnie. Niestety przyczyniają się one do obniżenia zdolności kredytowej. Nawet koszty utrzymania gospodarstwa domowego są brane pod uwagę. Im więcej jest osób w gospodarstwie, tym bardziej wzrastają koszty utrzymania. Znaczenie ma także miejsce zamieszkania i wartość samej nieruchomości.Bank dokonuje tak dokładnej analizy, by sprawdzić czy kredytobiorca, będzie wstanie spłacić swój kredyt.

Do zobowiązań finansowych zalicza się:

  • kredyty,
  • karty kredytowe,
  • konta z limitem debetowym,
  • alimenty,
  • składki ubezpieczeniowe i inwestycyjne,
  • koszty utrzymania samochodu i nieruchomości.

Zanim złożysz wniosek kredytowy do banku, sprawdź czy stać Cię na kredyt. Dodatkowo wstępną symulacje kosztów kredytowych można zrobić korzystając z kalkulatora kredytowego.

Ocena wiarygodności finansowej

Każda instytucja finansowa ocenia potencjalnego klienta pod kątem wiarygodności kredytowej. Opierają się wówczas na informacjach znajdujących się w raportach z Biura Informacji Kredytowej. W bazie danych BIK znajdują się wszystkie informacje dotyczące naszej historii kredytowej, łącznie z bieżącymi, jak i dawnymi zobowiązaniami. Jeśli nie mamy pozytywnej historii kredytowej, nasza wiarygodność w oczach banku drastycznie spada, a więc zmniejszają się mocno szanse na przyznanie nam kredytu.

Sprawdź jak historia kredytowa wpływa na naszą zdolność kredytową.

W raporcie z BIK widnieją informacje o tym, czy spłacaliśmy wszystkie zobowiązania terminowo. Każde nawet najdrobniejsze odstępstwo zostaje odnotowane i wpływają potem na wiarygodność kredytową. Sporządzany jest także dla każdego scoring punktowy.

Jeśli bank odrzucił Twój wniosek z powodu zbyt nieskiszonego scoringu, sprawdź jak poprawić swoją zdolność kredytowa.