Czym jest zdolność kredytowa?

Osoby, które ubiegały się o kredyt bankowy z pewnością wiedzą, czy jest zdolność kredytowa. Ale wyjaśnienie tego sformułowania przyda się z pewnością osobom, które nigdy jeszcze nie korzystały z bankowych kredytów, ale być może skorzystają z nich w przyszłości.

Każdy bank, w którym złożymy wniosek o kredyt sprawdzi wcześniej naszą zdolność kredytową. Jest ona obliczana każdorazowo, kiedy ubiegamy się o kredyt. Obliczenie zdolności kredytowej klienta daje wiedzę na temat tego, ile klientowi można pożyczyć pieniędzy bez obawy, że ich nie odda. Zdolność kredytowa wpływa także na długość okresu kredytowania. Dokonując oceny zdolności kredytowej banki uwzględniają nie tylko osiągane przez przyszłych kredytobiorców dochody, ale także ich wydatki. Bank interesuje się także ile osób na utrzymaniu ma potencjalny kredytobiorca oraz jaka jest wysokość jego miesięcznych świadczeń, czyli opłat za energię elektryczną i inne media. Bank interesuje także, czy dochody przyszły kredytobiorca osiąga systematycznie, a także wiek kredytobiorcy.

Osoby, których zdolność kredytowa została oceniona przez bank wysoko mogą dostać kredyt w wyższej wysokości. Z wysoką zdolnością kredytową wiąże się jeszcze inne korzyści. Kredyt w wielu przypadkach jest dla takich osób tańszy, a jego uzyskanie nie stanowi żadnego problemu.

Oceniają zdolność kredytową swoich potencjalnych kredytobiorców banki korzystają także z informacji, które są gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. W BIK znajdują się informacje dotyczące osób robiących zakupy na raty, poręczających kredyty lub pożyczki, osób, które korzystają z kart płatniczych. Na podstawie tych informacji proces oceny zdolności kredytowej przebiega znacznie szybciej. Warto więc terminowo regulować swoje zobowiązania. Dzięki temu zbudujemy pozytywną historię kredytową, która ułatwi nam ubieganie się o kredyt. Takie osoby są po prostu dla banku bardziej wiarygodnymi klientami.

Zdolność kredytową bank sprawdza nie tylko wtedy, kiedy ubiegamy się o kredyt po raz pierwszy. Robi to za każdym razem, kiedy składamy wniosek o udzielenie kredytu.