Wkład własny – skąd go wziąć?

Zakup wymarzonego lokum to przede wszystkim problem z finansowaniem. Wielu z nas marzy, niewielu jest w stanie przekuć marzenia w rzeczywistość. Większość z nas chcąc kupić nieruchomość, będzie starała się o kredyt mieszkaniowy. Tutaj jednak również musimy mieć odpowiedni wkład własny, by rozpocząć starania o współpracę z bankiem.

Od 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego systematycznie zwiększa wkład własny, który musimy posiadać chcąc starać się o kredyt mieszkaniowy. Banki nauczone doświadczeniem nie udzielają już kredytów na 100% , czy 110% wartości nieruchomości, tak jak robiły to wcześniej. Jeżeli czekacie na moment, gdy wróci zerowy wkład własny, to możecie być pewni, że taka sytuacja już się nie powtórzy.

Oszczędzanie na wkład własny

Banał, ale jakże prawdziwy. Niestety do kredytu trzeba się przygotować. Między podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, a podjęciem działań zmierzających do jej realizacji przeważnie mija kilka miesięcy. Jest to idealny czas na to, by zmierzyć się z oszczędzaniem. Spłać wszystkie zobowiązania, które posiadasz. Zrezygnuj z kart, jeżeli możesz. Zacznij ograniczać swoje wydatki. Zastanów się jaka część pieniędzy miesięcznie Ci się rozpływa. Nie jest to dużo, ale od czegoś trzeba zacząć.

Musisz oszczędzać na wkład własny, doradzimy Ci jak to zrobić.

Z rodziną

O takiej sytuacji też nie wielu z nas może marzyć, ale idealnym rozwiązaniem było by wsparcie rodziny w uzbieraniu wkładu własnego. Pożyczka, której mogłaby udzielić rodzina też nie jedną osobę by uratowała. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę może jest możliwość zaciągnięcia kredytu z kimś z rodziny. Ktoś kto ma stabilną sytuację finansową poprawi Twoje zdolności kredytowe, a bank spojrzy na Was łaskawszym okiem?

Inna nieruchomość

Jeżeli jesteś właścicielem innej nieruchomości, która nie jest obciążona jesteś szczęściarzem. Bank na pewno bardzo chętnie rozpatrzy możliwość zabezpieczenia się na kolejnej nieruchomości.